ZŘÍZENÍ „SENIOR TAXI“ V DUBŇANECH

Na základě podnětů našich starších obyvatel Dubňan jsme s kolegyní v roce 2019 předložili ke schválení požadavek na zřízení tzv. senior taxi. Naši starší spoluobčané mají již několik let možnost využít bezplatné autobusové místní dopravy. Avšak dostat se již jen k autobusové zastávce od místa bydliště je pro mnoho seniorek a seniorů v některých případech značně problematické. Službou jsme chtěli přispět k praktické pomoci starší generaci našich dubňanských spoluobčanů. 

Vzhledem k demografickému vývoji se tato služba jevila nezbytnou. Ne o každého seniora se totiž může starat rodina, a ne každý senior má příspěvek na péči. Cílili jsme tedy na skupinu seniorů a osob s průkazem ZTP/P, o něž se nemůže postarat rodina, jsou nemocní či unaveni přirozeným stárnutím. Cílem bylo udržet tyto spoluobčany co nejdéle v aktivním životě. Senior taxi by jim poskytlo svobodu pohybu bez nutnosti „obtěžovat“ rodinné příslušníky nebo čekat až se vrátí ze zaměstnání. Jak jsme zjistili z komunikace s touto cílovou skupinou, tak se mnohdy stydí říct o pomoc, berou to jako obtěžování, protože byli celý život zvyklí se o sebe starat sami.

Navrhovali jsme, aby cílovými místy na území Dubňan byla návštěva lékaře či zubaře, návštěva zdravotního či pečovatelského zařízení, pošta, radnice, lékárna, knihovna, hřbitov, kostel nebo autobusová zastávka v obci. Navrhovali jsme ceny pro 1 osobu: 20,- Kč/ 1 cesta (cesta tam a zpět = 40,-Kč). Zbytek nákladů by hradil provozovatel služby Město Dubňany jako formu sociální služby.

Velmi nás mrzel, že náš návrh koaliční zastupitelé odmítli (přesto, že to někteří měli zřízení senior taxi ve svých předvolebních programech). Smutné bylo bagatelizování problému mobility našich seniorů a neochota vést hlubší systémovou diskuzi na toto téma. V roce 2020 jsme se pokoušeli o schválení ještě jednou. Bohužel na základě stanoviska sociální a zdravotní komise, která si měla provést šetření mezi seniory s výsledkem, že o tuto službu není zájem. 

Jaké pak bylo naše překvapení, když jsme na začátku roku 2022 objevili v zápisu z jednání rady, že došlo ke zřízení senior taxi. Náš návrh na zřízení "SENIOR TAXI" byl nakonec, byť částečně, akceptován a realizován. 

Rada města Dubňany nakonec schválila možnost, „kdy v nutných a odůvodněných případech na doporučení ordinací praktických lékařek bude zajištěn odvoz pacienta domů, případně na vyšetření do Hodonína nebo do Kyjova. Službu bude zajišťovat Městská policie Dubňany.“

Věřím, že naše sdružení získá v nadcházejících komunálních volbách dostatek podpory od voličů, abychom mohli, nejen službu senior taxi, v sociální oblasti realizovat. Systémový přístup a rozhodování na základě ověřených dat je základním prvkem důvěry občana nejen v komunální politiku.

Mgr. Michal Švagerka, MBA, LL.M. zastupitel Města Dubňany, člen Finančního výboru JMK a místopředseda Komise investiční a majetkové JMK

Piráti Slovácko
  • PaedDr. Ivo Vašíček
  • Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
  • PaedDr. Ivo Vašíček
  • Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
zadavatel: Pirátská strana, zpracovatel: Pixelhouse s.r.o.
Piráti Slovácko